Podstawowe informacje nt. pracy w Hiszpanii
Redaktor: MN   
Możliwości
Największe możliwości zatrudnienia są w budownictwie i przy sprzątaniu - domów i biur. Sporo jest też ofert pracy w sklepach, na opiekunki do dzieci lub osób starszych, na ochroniarzy w dyskotekach. Bogaty jest także rynek pracy sezonowej - przy zbiorach owoców oraz w sektorze turystycznym.

Znajomość języka
Przyda się przynajmniej podstawowa znajomość języka hiszpańskiego. Powód? Hiszpanie rzadko mówią po angielsku.  Wyjątek stanowi wakacyjna praca w barach, hotelach i sklepach w regionach nastawionych na zagranicznych turystów, jak Majorka, Ibiza, Costa Brava, Costa del Sol. Tam często wystarcza angielski i / lub niemiecki, a czasem zdarzaja się nawet oferty specjalnie dla Polaków do obsługi turystów znad Wisły.

Zarobki
Pensje w Hiszpanii raczej nie sprzyjają odkładaniu sporych sum. Mężczyźni na budowach zarabiają od 1000 do 1400 euro brutto miesięcznie, górny pułap udaje się osiągnąć dzięki nadgodzinom.
Zarobki kobiet natomiast są niższe - wahają się od 600 do 1000 euro  brutto miesięcznie.
W tym przypadku najlepiej płatna praca to sprzątanie kilku, a nawet kilkunastu mieszkań tygodniowo na godziny - stawka godzinowa wynosi 8 eur brutto.

Koszty życia
- wynajem mieszkania 3 pokojowego - minimum 700 euro (koszty do podziału ze współlokatorami)
- opłaty za wodę, gaz, prąd - 50 euro na osobę
- jedzenie – minimum 150-200 euro na osobę
- metro – od 50 eur w górę (w zależności od strefy).
 
Managed by IBERIA.PL